Történetünk

AZ ISKOLA TÖRTÉNETE

1968. október 1-én a kiskunhalasi Városi Tanács megalapította a Kisegítő Iskolát. A városban 135 sajátos nevelési igényű gyermek tanult általános iskolákban, három helyszínen délután, délelőtti napközi ellátással. Az oktatás feltételei nem voltak megfelelőek; a speciális oktatási eszközök hiánya, a szegényes bútorzat, a fordított munkarend és a legnagyobb nehézséget az épek el nem fogadó környezete jelentette.

Az 1976-os tanévnyitó ünnep volt az iskola történetében. Önálló helyet kapott a Szilády Áron utca 2. szám alatt. Nagyobb átalakítás és felújítás az épületen az 1800-as évek végén volt. Az épület állaga, infrastruktúrája már az akkori elvárásoknak sem felelt meg.

Az iskola körzeti feladatokat látott el, szakmai műhely lett. Az egyéni fejlesztés és korrekció részeként működő logopédiai ellátás részben kivált, és 1982-től független logopédus látta el a szakszolgálati feladatokat.

Az óvodás és alsó tagozatos gyermekek szakértői vizsgálatát segítette az intézmény keretein belül működő Áthelyező Bizottság 1983-tól három éven keresztül.

Az évek során a tanulók és a dolgozók létszáma fokozatosan nőtt, az épület állaga egyre romlott, a körülmények egyre rosszabbak lettek.

Az oktatásra az oktatási rendszer változására az egyik legfontosabb befolyásolási tényező a társadalmi rendszer és változásai. Ez a változás közvetlenül érintette az iskolát is. Kiskunhalason a református egyház visszaigényelte ingatlanát, így 1991 őszétől az iskola a volt MSZMP székház épületében kapott közös elhelyezést a zeneiskolával.

Nem sokan örültek ennek a döntésnek, hiszen két teljesen különböző típusú, más feladatot ellátó oktatási intézmény került egy fedél alá. Az irodákból kialakított tantermek mérete többnyire kicsi, a hangszigetelés nem megoldott, több helyiség hiányzik, melynek kialakítására a feltételek nincsenek meg. Mégis az épület viszonylag új, világosak a helyiségek, szárazak a falak; a diákok a pedagógusok összességében sokkal jobb körülmények közé kerültek. Akkor 160 tanuló 14 osztályban tanult.

1992-ben az iskola létrehozta a Fogadj el! Alapítványt. Kiemelt feladata az oktató-nevelő munka feltételeinek javítása, a szociális ellátás, az esélyegyenlőség biztosítása. Ma ez az alapítvány működteti a Bajcsy Zsilinszky utcai fogyatékosok napközi otthonát.

1996. március 1-től az intézmény egységeként működött a Fogyatékosok Otthona, mely a tanköteles kor után nyújt személyes gondoskodást a fiataloknak. 1998. okt. 1-től önálló lett Nefelejcs Szakosított Otthon néven.

Az iskola neve ekkor lett Speciális Nevelési Központ.

1999-ben a logopédia új helyet kapott a Kuruc vitézek téri óvoda bölcsődei szárnyában. Itt két logopédus optimális körülmények közt dolgozhatott.

Kiskunhalas város önkormányzata 2000. augusztus 1-től átadta az intézmény fenntartását a megyei önkormányzatnak.

A megyei intézmények átszervezése kapcsán 2007. január 1-től tagintézmény lett a kiskunhalasi Nevelési Tanácsadó.  Városháza utca 2. számú telephellyel bővült az iskola.

2007 októberében 5 alapító tag közreműködésével alapították meg a „Speciális neveléssel az esélyekért” alapítvány.  Az alapítvány induló vagyonának egy részét az iskola dolgozói adták össze. Az alapítvány célja: az adományok, illetve különböző felajánlások segítségével támogassa a nevelő oktató munkát.

2008. augusztus 1-től Kiskunhalas városa visszavette a Logopédiai Szakszolgálat működtetését. Ettől az időtől az intézményben három egység működik; általános iskola, előkészítő szakiskola és nevelési tanácsadó.

2008-ban sikeres pályázatnak köszönhetően a „Speciális neveléssel az esélyekért” alapítvány az alsó tagozatos tanulóknak játszóteret létesített az iskola udvarán.

Az iskola alapításának 40. évfordulóján az iskola zászlót kapott a fenntartó Bács-Kiskun Megyei Önkormányzattól. A megszentelt zászlót ünnepélyes keretek közt vehettük át. Az iskola első zászlajának adományozása kifejezi a múlt előtti tiszteletet, a megbecsülést, és a jövőbe vetett hitet.

2010-ben az iskola udvarán elkészült a két méter magas, egy tonnás nemesnyár rönkből faragott Brémai muzsikusok című szobor. A műalkotás teljes egészében támogatásokból, felajánlásokból valósult meg.


A megyei önkormányzatok konszolidációjáról, a megyei önkormányzati intézmények átvételéről szóló 2011. évi CLIV. Törvény értelmében 2012. január 1-étől az intézmény állami intézmény. Alapító és irányító szerve a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, középirányító-fenntartó szerve a Bács-Kiskun Megyei Intézményfenntartó Központ.

2012 decemberében új telephelyre költözött a Nevelési Tanácsadó. A régi kórházi épület átalakításával és felújításával esztétikus környezet, és a funkcionális igényekhez kialakított belső terek biztosítják a szakmai munka feltételeit a Csónak utca 2. szám alatt.

15/2013. (II.26.) EMMI rendelet megjelenésével a Nevelési Tanácsadó feladatköre gyökeresen megváltozott. A tankerületi bizottság feladataival bővült a tagintézmény feladatköre.

2013-ban kiemelkedő esemény volt, amikor az alapítvány öt éves születésnapi rendezvénysorozatának keretében iskolánk tanulói megdöntötték az egybefüggő legnagyobb papírlánc magyarországi rekordját. Ezzel a láncot készítő tanulók, a „Speciális neveléssel az esélyekért” alapítvány, az iskola bekerült a Magyarországi rekorderek könyvébe. Kiskunhalas város neve az alapítványnak és tanulóink teljesítményének köszönhetően került be először a Magyarországi rekorderek könyvébe.

202/2012. (VII. 27.) Korm. rendeletben meghatározottak szerint 2013. április 1-től a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Kiskunhalasi Tankerületének fenntartása alá került az intézmény, a működtető Kiskunhalas Város.

2013. szeptember 1-től a Nevelési Tanácsadó a Pedagógiai Szakszolgálat része lett.

2018-tól utazó gyógypedagógiai hálózat került kiépítésre intézményünkben.

A köznevelési intézmény hivatalos neve: Kiskunhalasi Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény,Óvoda és Általános Iskola

Székhelye: 6400 Kiskunhalas, Köztársaság u. 17.

OM azonosító: 038456

Lap teteje